Montaż rekuperacji i wentylacji
Montaż rekuperacji odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich ma miejsce kiedy budowa jest na etapie stanu surowego, zamkniętego. I wtedy także zaczynają się wszystkie ważniejsze prace instalacyjne. Rekuperacja w zależności od rodzaju kanałów wentylacyjnych może być montowana jako pierwsza, na przykład przed instalacją hydrauliczną, lub jako ostatnia. Optymalna kolejność montażu uzależniona jest od wielu szczegółów. Sam montaż rekuperacji – I etapu – trwa średnio od 3 do 4 dni.
Podczas prac w tym etapie planowane są kanały wentylacyjne, planowane są skrzynki rozprężne i rozdzielcze, przejścia przez przegrody oraz odwierty w stropach. Na tym etapie planowana jest również cała instalacja. Nasi instalatorzy dokładnie i starannie planują instalację tak aby w trakcie właściwych prac wykończeniowych prowadzonych w budynku do kanałów wentylacyjnych nie mogły dostać się żadne zanieczyszczenia.
Jeśli jesteś Inwestorem i chciałbyś aby wykonana w twoim domu instalacja była wykonana prawidłowo, oferujemy możliwość wykonania projektu instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Projekt pozwoli na poprawne wykonanie i poprowadzenie instalacji wentylacyjnej. Zaprojektowany system wentylacji mechanicznej będzie dostosowany do konkretnego, odpowiednio dobranego dla danego budynku, rekuperatora. Projekt zawiera niezbędne wyliczenia, i schemat rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej.
Ostatnim etapem jest montaż rekuperatora. Etap ten odbywa się najczęściej kiedy budynek jest na ukończeniu prac wykończeniowych. W trakcie tego etapu montowany jest rekuperator, anemostaty, kratki zewnętrzne czerpni i wyrzutni, tłumiki, sterownik rekuperatora. Po zakończeniu prac montażowych nasza ekipa przystępuje do dokonania pomiarów i regulacji przepływów powietrza za pomocą atestowanego anemometru. Na zakończenie prac przeprowadzona jest dla inwestora instruktaż z obsługi rekuperatora oraz sterownika.
Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń
Rekuperacja gwarantuje znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania
Zalety stosowania rekuperacji
-
Świeże powietrze
Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.
-
Wykorzystanie energii
Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.
-
Nowoczesna technologia.
Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nie można zbudować nowoczesnego, energooszczednego domu bez rekuperacji. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.
-
Komfort
Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperację, jest komfort przebywania w budynkach, bowiem rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w każdej sytuacji, regulując mikroklimat w każdym budynku.